Odpowiedzialność za szkody górnicze – czy odpowiedzialny może być inny podmiot?
Opublikowano: 3 April 2020
Kategorie: szkody górnicze
Autor: Rafał Drzewiecki

Odpowiedzialność za szkody górnicze – czy odpowiedzialny może być inny podmiot?

Pani Marta od czterech pełniła intratną posadę w firmie handlującej stalą – jako że spółka była jednym z liderów tego segmentu rynku, Pani Marta bardzo dobrze zarabiała, ale miała też mało czasu dla siebie. Skutkiem tego w domu bywała jedynie wieczorami, ale praktycznie od razu kładła się spać. W związku z ogłoszeniem stanu epidemii w firmie Pani Marty wprowadzono obowiązek pracy zdalnej, ale na skutek ogólnego kryzysu Pani Marta miała znacznie mniej pracy, dlatego w końcu miała trochę czasu dla siebie. Budząc się pewnego poranka z przerażeniem odkryła, że na ścianach i suficie w sypialni ujawniły się liczne pęknięcia tynków, których wcześniej z uwagi na brak czasu po prostu nie widziała. Postanowiła udać się do innych pomieszczeń gdzie okazało się, że pęknięcia również występują. Co więcej w łazience popękały bardzo drogie kafelki produkcji włoskiej. Pani Marta wyszła do ogrodu,gdzie na płocie sąsiada zobaczyła sporą i bardzo jaskrawą reklamę tzw. biura porad prawnych. Brezentowy materiał oferował szybką pomoc prawną w uzyskaniu wszelkich odszkodowań, w tym z tytułu szkód górniczych. Pani Marta udała się pod wskazany adres, gdzie młodszy stażysta ds. odszkodowań z tytułu niedawno ujawnionych szkód górniczych stwierdził, że sprawa jest bardzo wątpliwa, albowiem w pewnej odległości od domu Pani Marty biegną tory kolejowe, a to właśnie wstrząsy generowane przez przejeżdżające pociągi mogły uszkodzić budynek. Sprawa jako niepewna została przez stażystę zamknięta i skierowana do archiwum biura.

Przyczyn powstania szkód w budynkach może być wiele, począwszy od ruchu zakładu górniczego poprzez wstrząsy generowane przez pociągi lub TIR-y, a wreszcie sam stan budynku może być na tyle zły, że szkody zaczynają ujawniać się samoistnie. Jednakże w razie wątpliwości rozstrzygnięcie może zapaść wyłącznie w oparciu o wiedzę specjalistyczną.

Pani Marta była załamana rozwojem sytuacji i nie wiedziała, co ma robić. Wracając do swojego zniszczonego domu spostrzegła na ściany jednej z secesyjnych kamienic skromną i schludną tabliczkę Kancelarii Adwokackiej, do której postanowiła wstąpić po poradę. Okazało się, iż wykonujący tam praktykę adwokat posiada spore doświadczenie w prowadzeniu sporów z zakładami górniczymi o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Adwokat udzielił Pani Marcie profesjonalnej pomocy prawnej i nakreślił dalszy plan działania.

Rola biegłego w procesie o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych

Kopalnie w toku procesu sądowego bardzo często podnoszą argument, że ruch ich zakładu górniczego nie mógł wywołać szkód w nieruchomości objętej sporem sądowym. Kiedy jednakże okazuje się, że budynek znajduje się w strefie wpływów kopalni zakład górniczy podnosi, że szkody mogły powstać w wyniku np. wstrząsów generowanych przez pociągi przejeżdżającej w pobliżu (lub też pojazdy o sporych rozmiarach, np. TIR-y). W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie w toku procesu dowodu z opinii biegłego który posiadając specjalistyczną wiedzę ustali, co jest przyczyną powstania szkód w nieruchomości. Sąd bowiem nie ma wiedzy pozwalającej to ustalić, a zgodnie z art 278 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego “w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii”. Praktycznie rzecz biorąc dopuszczenie takie dowodu w sprawie o odszkodowanie z tytułu szkód górniczych jest konieczne.

Pamiętajmy zatem, że jeżeli w naszej nieruchomości pojawiły się szkody, a kopalnia stoi na stanowisku, że nie jest odpowiedzialna za powstanie tych szkód (powołując się np na odpowiedzialność przewoźnika kolejowego), nie zamyka nam to w żadnym wypadku drogi do dochodzenia od zakładu górniczego odszkodowania za szkody górnicze, ponieważ związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ruchem zakładu górniczego a powstałymi szkodami może określić biegły sądowy w toku procesu.